کتاب نیوز  شناسنامه
 » پیشنهاد ما
پیشنهاد ما
بهترین و خواندنی ترین آثار مکتوب جهان؛ به انتخاب هیات علمی ما. مختصری از زندگی نویسنده، چند خطی درباره اثر و احیانا چند نقد.

مطالعات فقهی «به‏‌روز»تر می‌شوند
نخستین مقاله شماره اول دوفصلنامه تخصصی «مطالعات فقه معاصر»، به قلم مرجع عالیقدر آیت‌الله سید موسی شبیری زنجانی است که ضمن بررسی دو دیدگاه معروف «انکار ضروری دین، موجب کفر و ارتداد است» و «انکار ضروری در صورتی که به تکذیب پیامبر منتهی شود؛ موجب کفر و ارتداد است» نتیجه گرفته است که انکار ضروری به خودی خود، موجب کفر و ارتداد نیست، هر چند امارة بر کفر و ارتداد است.
از چنین ملتی چگونه باید توقع حافظه تاریخی داشت؟
اگر از دانشگاه تهران بپرسند که ما می‌خواهیم نوع سؤالات امتحانی ملک‌الشعراء بهار یا بدیع‌الزمان فروزانفر یا خانم فاطمة سیّاح را بدانیم، آیا دانشگاه تهران یک نمونه ـ فقط یک نمونه ـ از پرسش‌های امتحانی این استادان بزرگ و بی‌مانند را، که فصول درخشانی از تاریخ ادبیات و فرهنگ عصر ما را شکل داده‌اند، می‌تواند در اختیار ما قرار دهد؟ نه تنها در این زمینه پاسخ دانشگاه تهران منفی است، که حتی پرونده استخدامی ملک‌الشعراء بهار را هم ندارد.
محبت خدا یا مردم؟!
معمولاً دیکتاتورها، آدم‏های خودرأی و متکبر اینطور استدلال می‏ کنند که قضاوت مردم در نزد خداوند ملاحظه نمی‏ شود. اگر مردم هم فرضا ما را لعن و نفرین کنند، این عداوت‌ها، ضروری به منزلت ما در نزد خدا نمی‌زند و ما همچنان محبوب خداییم! ولی امیرالمومنین(ع) خطای این مغالطه خطرناک را آشکار ساخته است حضرت به مالک اشتر متذکر می شود: مالک! نگو من به داوری و نظر مردم کاری ندارم؛ بدان که براساس آنچه بر زبان مردم جاری می‏ شود، می‏ توان فهمید که شخص شایسته است یا شایسته نیست.
ترویج کتاب، نوعی خیانت به علم است!
در آستانه نمایشگاه کتاب، بار دیگر صدها هزار مشتاق علم را به سوی کتاب دعوت می کنیم و فکر می کنیم کار بسیار خوبی می کنیم! آیا همین مقدار که برای کتاب مایه می گذاریم، روی انتقال مفاهیم از طرق دیگر هم تأکید داریم؟ به نظرم این طور نیست چرا که در جامعه ما، ابزارها و وسائل دیگر در زمینه های غیر علمی و بیشتر تفریحی استفاده شده و این خسارت بزرگی است که در عقب ماندگی ما بیش از پیش تاثیر می گذارد.
بهاریه‌ای از امبرتو اکو!
حتی اگر‌ ایمان‌ قوی‌ داشته باشی، چطور می‌توانی به سوی مرگ بروی و فکر کنی که در زمان گذرت از زندگی بـه مـرگ، جـوانان خوشگل… خوش می‌گذرانند، دانشمندان‌ خوش‌‌فکر از آخرین اسرار کیهان سر د‌ر‌می‌آورند، سیاستمداران فسادناپذیر وقت خود را به ایجاد جامعه‌ای بهتر گمارده‌اند‌، و طبیعتی سرشار از جویبارهای قابل آشامیدن، کوهستان‌های جنگلی، آسمان‌های‌ پاک‌ و آرام‌ در زیـر لایـه‌ای از ازن بـهشتی، ابرهای پنبه‌ای که باران نرم‌ روزگاران‌ گذشته را می‌تراوند به مـا باز پس دهند؟ اگر به خود بگویی که تمام این اتفاقات عالی روی‌ می‌دهد‌ و تو‌ باید بروی، رفتن برایت غیرقابل تـحمل مـی‌شود، نه؟
فرجام یک انتشارات دولتی با مدیریت سه‌لتی!
گزارش های موجود از شرکت انتشارات سروش طی سال‌های 90تا 93 از نبود تناسب در دفاتر، اسناد و صورت های مالی این شرکت به ویژه در نشر و فروش مجلات سروش، شامل سروش خردسال، سروش نوجوان و سروش هفتگی و نیز فروش کتاب، تعداد مجلات و کتب منتشر شده و فروش رفته خبر می‌دهد. بطوریکه عملیات آن شرکت زیان قابل توجهی را در سال مالی منتهی به 93 به سازمان صداوسیما تحمیل کرده است. این گزارش ها گواهی می‌دهد که زیان های مالی شرکت سروش در سالهای مالی90، 91 و 92 به ترتیب 10، 8 و 13 میلیارد ریال و جمعاً در چهار سال 90 تا 93 حدود 46/7 میلیارد ریال بوده است.
فلسفه‏‌ای برای زندگی
نویسنده این کتاب استاد فلسفه آکسفورد است ولی در یک مقطع از خود بی‌پیرایه و بدون تعارف سؤال کرد که واقعاً همه این مکاتبی که خوانده و تدریس کرده چقدر می‌توانند وی را در داشتن یک زندگی سرشار از آرامش کمک کنند؟ متأسفانه پاسخی که یافت منفی بود. به همین دلیل یک‌بار دیگر مکاتب فلسفی را از ابتدای تاریخ تاکنون با هدف یافتن پاسخ برای این سؤال مورد بازبینی قرارداد و درمجموع دریافت که دو مکتب هستند که بهتر از دیگر مکاتب می‌توانند برای انسان آرامش را به ارمغان آورند.
حیات نباتی صنعت نشر در سال 94
با استناد به رقم تخمینی 500 هزار تن میزان کل کاغذ مصرفی کشور، رقم 44 هزار تنی کاغذ استفاده شده برای نشر کتاب روشن می‌کند که کمتر از یک‌دهم کاغذ مصرفی کشور در سال 94 صرف انتشار کتاب شده است. سهم یک دهمی صنعت در میزان کاغذ مصرفی کشور درحالی است که این رقم در سال 90 حدود یک ششم بوده؛ یعنی طی همین چهار سال اخیر حوزه کتاب و فرهنگ کشور با واقعیت تلخ دیگری در کنار افت تصاعدی تیراژ کتاب‌ها نیز روبرو بوده و سهم 16 درصدی نشر از کاغذ در سال گذشته که البته آن نیز بسیار اندک بود به سهمی معادل 10 درصد رسیده است.
نقد کتاب: خدمتی عمومی یا هنر؟
نقد کتاب عملِ نظافت فرهنگی است، و منتقدان کتاب همگی باید لباس‌کار و دستکش‌های بزرگ لاستیکی به تن کنند! ملاحظه کنید آن‌ها چه کار می‌کنند: منتقدان از میان کتاب‌هایی که تازه به بازار وارد می‌شود چیزهای خوب را بر می‌دارند و باقی را دور می‌ریزند. کاری است سخت که ارزش آن کمتر درک می‌شود و بابت آن پول زیادی نمی‌دهند. ولی آیا منتقدان همیشه کارشان را به درستی انجام می‌دهند؟ البته که نه.
نابخردی‌های پیش‌بینی‌پذیر
موضوع کتاب اقتصاد رفتاری است. در اقتصاد رفتاری تلاش می شود تا نشان داده شود که تحت شرایطی تصمیمات انسان‌ها از الگوی یک تصمیم گیری عقلانی فاصله می‌گیرد. ما انسان‌ها اگرچه علنا دست به دزدی پول نقد نمی زنیم اما وقتی پای شبه دزدی به میان آید چندان دچار عذاب وجدان نمی‌شویم.

بایگانی
آقای فرهنگ! هزینه‌های بیمارستان ده‌بزرگی را بدهید
250 کتاب‌فروشی در تهران تعطیل شده
آیا لیست خرید کتاب منتشر می‌شود؟
یک کتابفروشی برای هر 23هزار ایرانی
پاسخ اتحادیه‌ی ناشران به معاون ارشاد
شاعر برگزیده: وعده‌های ارشاد سراب بود
ممیزی کتاب در محاق / مریم مهتدی
باز هم جای خالی کتاب / محسن حدادی
معاون فرهنگی ارشاد: هر ایرانی 800 صفحه کتاب در سال می‌خواند!
30‌هزار داستان و رمان به زندان‌ها می‌روند‌
مدیرعامل‌ فارس: وزارت ‌ارشاد بسیار ضعیف عمل ‌کرده‌است‌
پرویز منتقد دو آتشه‌ی حوزه کتاب
برنامه‌های هفته کتاب اعلام شد
حضور پر آب و رنگ ایران در فرانکفورت
تبریزی‌ها پول بدهند یار مهربان ببرند
استاندار کرمانشاه: پول کتابخانه‌ها را بدهید تا پولتان را بدهیم!
خرید 8میلیارد تومان کتاب برای کتابخانه‌ها
افطاری برای نقد هیات اسلامی هنرمندان
سلیمی‌نمین: مطبوعات وارد معامله شده‌اند
در هفته‌ی گذشته 18 کتاب ترجمه شد
بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی مسکو
هفت روز به نام کتاب سند خورد
کپی رایت در حال اجرایی شدن است
عملکرد سه ساله‌‌ی دولت نهم در بخش فرهنگ
درخواست ناشران و کتابفروشان از حداد عادل
فقط 125 ناشر فعال هستند
عضویت رایگان در کتابخانه‌های همدان
دبیرخانه پانزدهمین جشنواره مطبوعات فعال شد
نمایشگاه کتاب همدان با حضور 300 ناشر
ایران میزبان اجلاس بین‌المللی کتابداران
خبرنگارها راضی شدند
چاپخانه‌ی ارشاد به اوقاف واگذار شد
طرح عجیب تیمورزاده برای افزایش مطالعه
طعم دانایی در محله‌های تهران
بی‌توجهی دولت به برگزیدگان فرهنگستانها
صفار به مسجد‌جامعی: دکان‌کید‌ جاى‌دیگر بگشا!
مسجدجامعی به صفار: فکر معقول بفرما!
اهدای درجه‌ی هنری به 28 نویسنده و شاعر
بن‌های کاغذی کتاب همچنان سرگردانند
50 شخصیت فرهنگی عراقی در ایرانپیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام