کتاب نیوز  شناسنامه

مجریانی که محبوب نیستند /فواد صادقی

بسیاری از کسانی که با فعالیت رسانه ای آشنا هستند، بخوبی می دانند که ممکن است خروجی یک رسانه با محتوای واقعی آن کاملا متفاوت باشد و بعبارتی دیگر خودسانسوری در یک رسانه به حدی برسد که دست اندرکارن یک رسانه یا برنامه، تصویری متفاوت از واقعیت نظرات خود را به مخاطب ارائه دهند. این تفاوت ممکن است بدلیل ملاحظات اقتصادی، سیاستهای مالکیتی و یا محدودیتهای خاص اعمال گردد؛ اما نتیجه آن یکی است. تفاوت و بعضا تناقض میان آنچه که یک فعال رسانه ای هست و آنچه که وی می نماید، از یکسو فشار درونی را بر وی وارد می کند و از سوی دیگر واکنشهای مخاطب نیز وی را با یک فشار بیرونی مواجه می کند.

نمونه بارز از این موضوع وضعیت مجریان صدا و سیماست. اگر بخواهیم چهار مجری شاخص و با سابقه را در صدا و سیما نام ببریم قطعا نام عادل فردوسی پور، محمدرضا شهیدی فر، فریدون جیرانی و مرتضی حیدری از گزینه های اصلی خواهند بود. اما در این میان محبوبیت و اعتبار عادل فردوسی پور غیر قابل مقایسه با دیگران است.ویژگی عادل فردوسی پور آن است که حاضر به ارائه تصویری متفاوت از خود به مخاطب نیست. حاضر نیست فرامین صادره از پشت گوشی را بدون چون و چرا اجرا کند، بارها فشارهای وارد شده به خود را بروز داده، در برابر دستورها گردنگشی کرده، از مردم و مخاطبان خود استمداد کرده و در برابر صاحبان نفوذ و قدرت جریان سازی کرده است. هرچند که شاید این گوش بفرمان نبودن موجب شده باشد برآورد برنامه پرهزینه وی کمتر از بسیاری از برنامه های کم هزینه تر باشد؛ اما برای مدیران صدا و سیما، برکناری وی بسیار پرهزینه بوده و بهمین دلیل و اعتماد و همراهی مخاطب با وی بیش از ده سال است که تقریبا همیشه عنوان پربیننده ترین برنامه تلویزیونی در نوع خود را حفظ کرده است.

شهیدی فر، جیرانی و حیدری نیز همانند فردوسی پور با مدیران صدا و سیما، سر و کار دارند، و با توجه به سوابق کاری و شناختی که از آنها موجود است در حیطه تخصصی خود اگر از فردوسی پور دارای تخصص و تسلط بیشتری نباشند، کم تجربه تر نیستند؛ اما چرا هیچ یک از این افراد یکدهم محبوبیت فردوسی پور را دارا نیستند؟ و حتی چهره ای نظیر مرتضی حیدری که انصافا از نظر تسلط بر موضوعات اقتصادی و مهارت در گفتگوی کارشناسی یکی از زبده ترین مجریهای فعلی صدا و سیماست؛ نسبت به چهره ای نظیر شهیدی فر نیز محبوبیت بسیار کمتری دارد. در حالیکه اجمالا این چهار نفر از نظر تفکرات سایسی، اقتصادی و فرهنگی نزدیکی زیادی به یکدیگر دارند و دست کم در حوزه نظرات شخصی تناقض جدی با یکدیگر ندارند.

پاسخ این پرسش را باید در سطور بالا جستجو کرد، به هر میزان که تصویر ارائه شده از این افراد با شخصیت واقعشان تفاوت و فاصله داشته باشد، اعتماد و همراهی مخاطب با آنها کاهش می یابد.

مرتضی حیدری چندی پیش در مصاحبه ای گفته بود در زمان اجرای برنامه و گفتگو با مسئولان به خود اجازه نمی دهم که نظرات شخصیم را به زبان بیاورم و مجری سیاستها و خواننده سوالات سازمان هستم. عنادی، همکار وی نیز از این موضوع پرده برداشته بود که محورهای سوالاتی که در گفتگوهای تلویزیونی با رییس جمهور مطرح می شود؛ قبلا با نهاد ریاست جمهوری هماهنگ می شود. در نتیجه نظراتی که حیدری بیرون از استودیوی تلویزونی و آنتن زنده صداوسیما بر زبان می آورد؛ فاصله بسیاری با تصویری که از وی در ذهن مخاطب نقش بسته است دارد.

یا عملکرد فریدون جیرانی در برنامه 7 ، در موضوعات خاص و حساس برای مسئولان صداوسیما و ارشاد و برخی نهادها، تابع سیاستهایی متفاوت با نظرات وی است. و همچینین عملکرد شهیدی فر در پارک ملت، در برابر مسعود دهنمکی و حسین شریعتمداری قطعا با نظرات شخصی وی تفاوت زیادی دارد و بنابراین این سه نفر به همان اندازه که در زیرپا گذاشتن نظرات شخصی و اطاعت از سیاستهای مسئولان همکاری بیشتری نشان دهند، به همان اندازه باید شاهد افت محبوبیت و اعتبار و اعتماد مخاطب باشند.


اینکه آیا زیرپاگذاشتن نظرات شخصی و کارشناسی یک مجری و سر تکان دادن و سکوت در برابر سخنانی که وی آنان را نادرست می داند؛ اما به نشانه تایید و همراهی باید سر تکان دهد، آیا روشی حرفه ای است؟ و یا آنکه حفظ استقلال در عملکرد و بعبارتی دیگر استقلال سردبیری شیوه ای حرفه ای است؛ نیاز به بحثی مجزا دارد. اما قطعا برای مخاطب وجود احساس تناقض در رفتار و نظرات یک فعال رسانه ای منجر به کاهش اعتماد و محبوبیت خواهد شد.
۱۳۹۰/۰۸/۱۵
 مطالب مرتبط 

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ

ادبیاتتاریخ و سیاستدین و فلسفهعلوم انسانیهنرمرجع

بایگانی  
گزارشی از بازار نشر 2015
سال 2015 پر از حرف‌های پوچ و کلمات توخالی بود اما کتاب‌های حقیقی و داستانی خوب، صادق و حتی قدرتمند توانستند به موفقیت برسند. خود صنعت کتاب هم شاهد یک پیروزی بود چون تعداد کتاب‌های فیزیکی فروخته شده از کتاب‌های الکترونیکی کیندل بالاتر بود. بعد از 10 سال سکوت، کازوئو ایشیگورو بازگشت و خوانندگانش را با کتاب تمثیل‌مانند «غول دفن‌شده» که در آن اژدها و شوالیه‌های شاه آرتور هم بودند، به دو دسته موافق و مخالف تقسیم کرد و بعد از 14 سال دوری، میلان کوندرا در قالب سایه‌ای از خود قبلی و پرطراوتش برگشت.
۱۳۹۴/۱۱/۱۹
اقتصاد مردم فقیر
"اقتصاد فقیر" گزارش دو اقتصاددان ممتاز دانشگاه ام‌آی‌تی است که بیش از پانزده سال است در روستاهای دور افتاده هند، بنگلادش، مراکش و دیگر مناطق آفریقا به سر می‌برند و تلاش می‌کنند تا معماهای زیاد اقتصاد توسعه را روشن کنند. مصرف، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، تنظیم خانواده، بیمه و ریسک‌پذیری، الگوی تعیین شغل، بهداشت، و ده‌ها مساله دیگر، موضوعاتی هستند که این دو در رابطه با فقرا دنبال کرده‌اند. این پیگیری مجدانه و سخت نتایج شگرفی به دنبال داشته و تحلیل‌های ظریف و نوینی به دست داده است.
۱۳۹۴/۰۹/۰۳
از توقیت ولایت تا نصیحت امام مسلمین
آیت‌الله محمد یزدی در مصاحبه ای که در مجله حکومت اسلامی (ارگان مجلس خبرگان) نیز چاپ شده، در پاسخ به پرسشی در مورد نظارت بر رهبری می‌گوید که هرجا در قانون اساسی مسئله نظارت مطرح شده است، نظارت استصوابی است و این مسئله در مورد نظارت بر رهبری نیز صدق می‌کند.
۱۳۹۴/۱۱/۲۵

بایگانی
رادیو اربعین اول آبان شنیدنی می‌شود
فیلم‌‏های ایام محرم با من و زیبا تا مختارنامه
حضور یک مادر شهید در نماهنگ «چای روضه»
تولید «اشعار عاشورایی» با صدای گویندگان رادیو
کارگردان «سردار» دلایل اجرای نمایش را در حضور فرزندان شهیدان گفت
پخش خطبه‌های نماز جمعه مقام معظم رهبری در محرم 59
دستِ غم بر کمرش رفت ولی قولش نه!
رسانه ملی سیاهپوش شد
حجت الاسلام پناهیان:بسیج در عرصه سینما ورود کند
«پروازی در آرامش» آینه اقتدار یک ارتش
افشای راز مرگ چند زن در تئاتر «خواب زمستانی»
جمشید مشایخی را می‌توان جهان پهلوان سینما دانست
بهرام زند مدیر دوبلاژ «نبرد خلیج فارس 2» شد
«کربلا جغرافیای یک تاریخ» محرم اکران می‌شود
برگزیدگان نخستین جشنواره «چهل چراغ» معرفی شدند
بزرگداشت مرشد میرزاعلی در جشنواره پرده‌خوانی «غدیر»

بایگانی  
لک لکها
فیروز زنوزی جلالی
بانوی خانه که نباشد!
سید علی موسوی
از دفترچه‎ی خاطرات یک دوشیزه
چخوف/ رضا آذرخشی، هوشنگ رادپور
ساعت تولد بچه‌ی سیزدهم
راد والاس / ملیسا وفایی کیا
حمام
سید علی موسوی
اژدهای پنجاه و یکم
هی وودبرون
سه فصل از سقای آب و ادب
سید مهدی شجاعی

بایگانی  
بیایید از عشق صحبت کنیم
قیصر امین‌پور
آخرین سوت قطار
حامد امامیه
فوجی از پر و خاکستر پرستوها
افشین علاء
نبوت به دو تا معجزه آوردن نیست!
کاظم بهمنی
چشم تو غزل عامیانه خوبی‎ست
حسن صادقی پناه

بایگانی  
کتاب مورد علاقه روحانی، هاشمی، احمدی نژاد و...
پدرام ابراهیمی
ایشالا پیر عاشقی بسوزه!
ابولفضل زروئی نصرآباد
هشت سال گذشت!
حسن شاه‌رجب
محمود جان کجایی؟
مسعود مرعشی/ علی هدیه‌لو

بایگانی  
نشستن با کتاب
برای غربت فتح
میان اشک و لبخند
10جلد برگزیده‌ی 2008

بایگانی  
و اینک آخر الزمان...
سمیه کاووسی
مبادا خون سیاوش بر زمین بریزد
مرجان فولادوند
بوی پیراهن یوسف
حسین شرفخانلو

       


پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام