کتاب نیوز  شناسنامه

شما در زباله‌دان تاریخ / عبدالله جوادی ‌آملی

آنچه که می‌خوانید متن قسمت پایانی خطبه‌ی ‌دوم حضرت آیت‌الله جوادی آملی در نماز جمعه‌ی قم است که در بیشتر سایت‌های خبری و حتی سایت حوزه‌‌ سانسور! شد.

... بخش پایانی عرضم مربوط به انتخابات است که انشاءالله در هفته‌ی بعد، هم حضور فعال خواهیم داشت و از خدای سبحان بخواهیم که قلب ما را هدایت کند، هرکسی که اصلح است او را در قلب ما القا کند، که ما انشاءالله حتماً به پای صندوق رأی برویم و دین خود را به اسلام و انقلاب اسلامی و رهبری و امام و خون شهدا و تلاش و کوشش مبارزان ادا کنیم. هیچ‌کس بدون عذر شرعی از فیض رأی‌دادن محروم نشود و دیگران را هم حتما تشویق کنید کنار صندوق رأی که در انتخابات شرکت کنند. هرکس را که بین خود و خدا اصلح تشخیص دادیم، همان را انتخاب کنیم.

موضوعاتی که برای همه‌ی ما لازم است، این است که در تمام موارد، چه در گفتارمان، چه در رفتارمان، چه در نوشتارمان، چه در سخنرانی‌های عمومی، چه در نمازهای جماعت و جمعه ما، چه در مطبوعاتمان، چه در رسانه‌ها و چه در مناظراتمان، بیان نورانی قرآن را رعایت کنیم. قرآن کریم فرمود: "خیلی قصه‌ی دیگران از شما دور نیست." بعضی از اقوام را که حالا بالصراحه نام نمی‌برم، در قرآن کریم این‌ها را ما در اثر انحراف از تقوا، زیر و رو کردیم. بعد فرمود: «و ما هم منکم ببعید» آن قوم از شما دور نیست، کژروی، کژ آید از دفع‌القلم، بیراهه رفتی، تهدید قرآن این است که شما را می‌برد و یک عده دیگر را می‌آورد. این چنین نیست که اگر کسی خواست خدای ناکرده از راه خلاف به مقصد برسد، خدای غیور صبر کند، این چنین نیست.

همه ما مواظب باشیم، حرفی که خدای ناکرده مطابق با شریعت نیست، نزنیم. سخنان سودمند مقام رهبری در مرقد امام کافی بود، فرمود کاری که خلاف است،‌ نکنید. از زید می‌خواهید حمایت بکنید، تمام فضائل و خوبی‌های زید را می‌گوییم، دیگران را تشویق می‌کنیم، خودمان پای صندوق رأی می‌رویم، دیگران را هم وادار می‌کنیم و رأی می‌دهیم، این وظیفه‌ی ماست. اما خدای ناکرده بخواهیم از این مسیر فاصله بگیریم، خیلی براندازی این عده و بردن این چند میلیون و آوردن چند میلیون برای خدا سخت نیست. فرمود: «ان تتولوا یستبدل قوماًٌ غیرکم ثم لا یکونوا امثالکم»، فرمود: شهدا برای من خون دادند، به شما چه ربطی دارد؟ امام برای من زندان رفت، به شما چه؟ من دین خودم را به دست شماها حفظ نمی‌کنم. شما را می‌برم در زباله‌دان تاریخ، یک عده انسان مؤمن را می‌آورم.

به ما این را فرمود. ما نسبت به هرکسی که علاقه‌مندیم تمام تلاش و کوشش‌مان را می‌کنیم، این کار خوبی است، کار بدی نیست. ما را هم ترغیب کرده‌اند. اما یک قدم آن طرف‌تر، خدای نکرده با آبرو و حیثیت کسی بازی کنیم، خلاف بگوییم، این چه کاریست؟ خلاف است،‌ بیگانه‌ خواهان این است، این جریان مشروطه الان فرصتش نیست که من بازگو کنم، با کسانی که شاگرد مرحوم شیخ فضل‌الله نوری بودند، تماس داشتم. ایشان در همین قم اوضاع را برای من شرح داد. پیش کسی که همشهری مرحوم آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری بود، قوانین خواندم، در 60 سال قبل، او اوضاع را برای من گفت.

برداشتن چند میلیون و آوردن چند میلیون برای خدا سخت نیست. در قرآن هم فرمود: «قل لعبادی یقولوا التی هی احسن ان الشیطان ینزغ بینهم» پیامبر من! به این بندگان من بگو مواظب زبانشان، قلم‌شان، گفتار و نوشتارشان باشند. اگر کسی خطیب جمعه، است مواظب باشد به این سمت و یا آن سمت نکشد و نکشاند. اگر کسی در نماز جمعه شرکت کرده است، نه این سمت، نه آن سمت نرود، جای این کارها در بیرون نماز جمعه است اما در جایی که انسان می‌گوید: «سبحان ربی‌ الاعلی»، «سبحان ربی العظیم»، این‌جا جای الله است و الله است و الله، ولاغیر. اگر این‌چنین است به ما فرمود «قل لعبادی یقولوا التی هی احسن ان الشیطان ینزغ بینهم»

مگر علمای نجف، به قداست آن‌ها کسی آمد. مگر بزرگان نجف به علمیت آن‌ها کسی آمد؟ این آخوند خراسانی، الان تقریباً یک قرن است که تمام این حوزه‌های اصولی را قبضه کرده، غالب شاگردان آن‌ها هم مرجع ممتاز جهانی بودند. اگر آسید ابوالحسن بود، مرجع جهانی بود، اگر حاج‌ آقا حسین قمی بود، مرجع جهانی بود، آخرین شاگردش آیت‌الله بروجردی بود که ما دیدیم. همه‌ی این‌ها را آخوند خراسانی تربیت کرده، امروز رایج شده که می‌گویند مرجع جهان تشیع، اما این از در و دیوار قم که بگذری،‌ خبری نیست. ولی برای مرحوم بروجردی، غرب و شرق فدایی بودند. همه را این‌ها آخوند خراسانی تربیت کرده است. نه قداست آن‌ها الیوم است، نه اعلمیت آن‌ها.

مشروطه در آن زمان پیش آمد. ما باید مواظب زبانمان، قلممان، گفتار و رفتارمان باشیم. این سونامی، اول سونامی نیست، اول یک نسیم است. این از دورترین منقطه اقیانوس آرام شروع می‌شود و یک نسیم خنک است اما قدری که جلوتر آمد، تندتر می‌شود و بعد کم‌کم آن طوفان را به بار می‌آورد. یا زمین را در می‌نوردد که زمین لرزه می‌شود و یا صاعقه‌ها را به بار می‌آورد. حرف بد نیز همین‌گونه است. فرمود مواظب گفتار خود باشید. فرمود به بندگان من بگو «الله نزل احسن الحدیث» خدای شما هستم، با شما چگونه حرف می‌زنم، شما هم یاد بگیرید و همین‌گونه حرف بزنید. بهترین ادبیات را برای سخن گفتن با شما انتخاب کردم. شما را تکریم و تجلیل می‌کنم. حتی بدهای شما را هم با «یا ایها الذین آمنوا» می‌گویم، پرده‌دری نمی‌کنم، اسرار را فاش نمی‌کنم. من هستم و شما.

روایتی در نهج‌الفصاحه از وجود نازنین پیغمبر نقل شده است که این‌قدر این روایت تازگی دارد که ادبای ما این یک سطر را ترجمه کرده‌اند. شیخ فریدالدین عطار که قبل از مولوی است این یک جمله را گرفته و در منطق‌الطیر شرح کرده است.
وجود مبارک پیامبر به خدا می‌گوید: من علاقه‌مندم که مسئولیت حساب امتم را بدهی که در قیامت من که رهبر این امتم، بر اثر گناهان امتم در پیش دیگران خجل نشوم و امت من هم پیش دیگران خجل نشوند. این خواسته پیغمبر بود. ذات اقدس اله به او فرمود: خیر، حساب امت تو با من است، که اگر گناه کردند، پیش تو هم خجل نشوند.

این دین است، خدا با ما چطور حرف می‌زند؟ «الله نزل احسن الحدیث» به ما هم فرمود همان‌طور که من با شما با بهترین ادبیات سخن می‌گویم، شما هم در خطبه‌هایتان، خطابه‌هایتان در بیان و بیاناتتان در موضعی‌گیری‌هایتان محترمانه حرف بزنید یا قبول یا نزول. بنابراین خطر مشروطه نزدیک گوش ماست. آن‌ها عالم‌تر و متقی‌تر بودند. طولی نکشید که اوضاع عوض شد قرآن به ما فرمود: «و ما (فلان قوم) منکم ببعید». یعنی خیلی از شما فاصله ندارد، یعنی ممکن است خدای ناکرده شما هم به آن وضع آلوده شوید، هم مسئولان ما، هم مقام رهبری،‌ هم ‌مقام شورای نگهبان، مجلس، قوه قضائیه، مردم، مراجع همه سفارششان به ما این است، مواظب تقوای گفتار خود باشید.

شما در هر فرمایشی، چه از رهبری، چه از مراجع، چه از مسئولان می‌شنوید، این است که شما اهداف و بیانات خود را بگویید، مقصودهایتان را بگویید، اما خدای ناکرده از مرز بیرون نروید که «ان الشیطان ینزغ بینکم» امیدوارم ذات اقدس اله همه‌ی شما و همه‌ی کسانی که در ایران اسلامی و همه ایرانیانی که در کشورهای دیگر به سر می‌برند، توفیقی عطا کند که انشاءالله در 22 خرداد با اخلاص به هرکسی که خواستند، رأی صحیح و صادق مرحمت کنند.

۱۳۸۸/۰۳/۲۱
 مطالب مرتبط 

هم اندیشی
ارسال صفحه به دوستان
چاپ

ادبیاتتاریخ و سیاستدین و فلسفهعلوم انسانیهنرمرجع

بایگانی  
گزارشی از بازار نشر 2015
سال 2015 پر از حرف‌های پوچ و کلمات توخالی بود اما کتاب‌های حقیقی و داستانی خوب، صادق و حتی قدرتمند توانستند به موفقیت برسند. خود صنعت کتاب هم شاهد یک پیروزی بود چون تعداد کتاب‌های فیزیکی فروخته شده از کتاب‌های الکترونیکی کیندل بالاتر بود. بعد از 10 سال سکوت، کازوئو ایشیگورو بازگشت و خوانندگانش را با کتاب تمثیل‌مانند «غول دفن‌شده» که در آن اژدها و شوالیه‌های شاه آرتور هم بودند، به دو دسته موافق و مخالف تقسیم کرد و بعد از 14 سال دوری، میلان کوندرا در قالب سایه‌ای از خود قبلی و پرطراوتش برگشت.
۱۳۹۴/۱۱/۱۹
اقتصاد مردم فقیر
"اقتصاد فقیر" گزارش دو اقتصاددان ممتاز دانشگاه ام‌آی‌تی است که بیش از پانزده سال است در روستاهای دور افتاده هند، بنگلادش، مراکش و دیگر مناطق آفریقا به سر می‌برند و تلاش می‌کنند تا معماهای زیاد اقتصاد توسعه را روشن کنند. مصرف، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، تنظیم خانواده، بیمه و ریسک‌پذیری، الگوی تعیین شغل، بهداشت، و ده‌ها مساله دیگر، موضوعاتی هستند که این دو در رابطه با فقرا دنبال کرده‌اند. این پیگیری مجدانه و سخت نتایج شگرفی به دنبال داشته و تحلیل‌های ظریف و نوینی به دست داده است.
۱۳۹۴/۰۹/۰۳
از توقیت ولایت تا نصیحت امام مسلمین
آیت‌الله محمد یزدی در مصاحبه ای که در مجله حکومت اسلامی (ارگان مجلس خبرگان) نیز چاپ شده، در پاسخ به پرسشی در مورد نظارت بر رهبری می‌گوید که هرجا در قانون اساسی مسئله نظارت مطرح شده است، نظارت استصوابی است و این مسئله در مورد نظارت بر رهبری نیز صدق می‌کند.
۱۳۹۴/۱۱/۲۵

بایگانی
رادیو اربعین اول آبان شنیدنی می‌شود
فیلم‌‏های ایام محرم با من و زیبا تا مختارنامه
حضور یک مادر شهید در نماهنگ «چای روضه»
تولید «اشعار عاشورایی» با صدای گویندگان رادیو
کارگردان «سردار» دلایل اجرای نمایش را در حضور فرزندان شهیدان گفت
پخش خطبه‌های نماز جمعه مقام معظم رهبری در محرم 59
دستِ غم بر کمرش رفت ولی قولش نه!
رسانه ملی سیاهپوش شد
حجت الاسلام پناهیان:بسیج در عرصه سینما ورود کند
«پروازی در آرامش» آینه اقتدار یک ارتش
افشای راز مرگ چند زن در تئاتر «خواب زمستانی»
جمشید مشایخی را می‌توان جهان پهلوان سینما دانست
بهرام زند مدیر دوبلاژ «نبرد خلیج فارس 2» شد
«کربلا جغرافیای یک تاریخ» محرم اکران می‌شود
برگزیدگان نخستین جشنواره «چهل چراغ» معرفی شدند
بزرگداشت مرشد میرزاعلی در جشنواره پرده‌خوانی «غدیر»

بایگانی  
لک لکها
فیروز زنوزی جلالی
بانوی خانه که نباشد!
سید علی موسوی
از دفترچه‎ی خاطرات یک دوشیزه
چخوف/ رضا آذرخشی، هوشنگ رادپور
ساعت تولد بچه‌ی سیزدهم
راد والاس / ملیسا وفایی کیا
حمام
سید علی موسوی
اژدهای پنجاه و یکم
هی وودبرون
سه فصل از سقای آب و ادب
سید مهدی شجاعی

بایگانی  
بیایید از عشق صحبت کنیم
قیصر امین‌پور
آخرین سوت قطار
حامد امامیه
فوجی از پر و خاکستر پرستوها
افشین علاء
نبوت به دو تا معجزه آوردن نیست!
کاظم بهمنی
چشم تو غزل عامیانه خوبی‎ست
حسن صادقی پناه

بایگانی  
کتاب مورد علاقه روحانی، هاشمی، احمدی نژاد و...
پدرام ابراهیمی
ایشالا پیر عاشقی بسوزه!
ابولفضل زروئی نصرآباد
هشت سال گذشت!
حسن شاه‌رجب
محمود جان کجایی؟
مسعود مرعشی/ علی هدیه‌لو

بایگانی  
نشستن با کتاب
برای غربت فتح
میان اشک و لبخند
10جلد برگزیده‌ی 2008

بایگانی  
و اینک آخر الزمان...
سمیه کاووسی
مبادا خون سیاوش بر زمین بریزد
مرجان فولادوند
بوی پیراهن یوسف
حسین شرفخانلو

       


پیشنهاد شما
پشت جلد
فهرست
فرم عضویت در خبرنامه‌ی کتاب
درب منزل تحویل بگیرید!
اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک
اینجا متعلق به شماست
پیوندها
رادیو پنج روز
تحریم تجاری اسرائیل
یاری سالمندان برای زندگی کردن
انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی
درباره‌ی کتاب‌نیوز
روی جلد | پیشنهاد ما | نقد و نظر | بازارچه | کتابخانه | نقطه سر خط | پیشنهاد شما | دیگران | شناسنامه
کلیه حقوق متعلق است به موسسه « میراث اهل قلم » . باز نشر مطالب با ذکر « کتاب نیوز » بلامانع است.
طراحی سایت، هاست(هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام